• na początku swojej terapeutycznej drogi, które nie miały dotąd kontaktu z terapią, lub miały go w sposób ograniczony,
  • świadomym swojego uzależnienia (alkohol, narkotyki, dopalacze, leki, hazard, internet, pornografia itd),
  • mającym wątpliwości czy są uzależnione, ale zaniepokojone zmianami w swoim życiu i chcącym bezpiecznie przyjrzeć się temu,
  • mającym utrudniony dostęp do terapii – matki samotnie wychowujące dzieci, osoby niepełnosprawne, chore, pracujące poza miejscem zamieszkania (marynarze, kierowcy, pracujący często w delegacjach), mieszkający za granicą lub w małych miejscowościach,
  • doświadczającym blokującego wstydu i skrępowania przed pójściem do Poradni w swojej miejscowości. W formie on-line łatwiej rozpocząć teapię.

Program terapii, który proponujemy, prowadzi uczestnika ku zwiększeniu szeroko rozumianego obszaru bezpieczeństwa w swoim życiu. Zmiana, która do tego wiedzie, jest procesem, wymaga czasu, wysiłku i konsekwencji w podejmowaniu małych kroków. Osoba, która chce sobie pomóc, potrzebuje zrozumieć rolę, jaką pełni zarówno używanie substancji (lub zachowania nałogowego) w jej życiu, jak i nauczyć się funkcjonować bez tej substancji (zachowań). Okazuje się, że samo odstawienie nie rozwiązuje problemów, ponieważ człowiek uzależniony, w dużej mierze nie potrafi sobie poradzić na trzeźwo z wieloma sytuacjami. Różne problemy znowu narastają i większość ludzi szybko wraca do czynnego uzależnienia, chcąc chociaż na chwilę doznać ulgi w przeżywanych przykrych stanach i nawracającym poczuciu niezdolności do radzenia sobie z życiem. Od nowa uruchamia się ścieżka nałogowego samozniszczenia.

Uzależnioną osobę można porównać do kogoś, kto istnieje w dwóch zupełnie różnych postaciach, w jednym ciele. Jedna z nich chce żyć, chce się ratować, chce naprawiać błędy, chce zatroszczyć się o siebie, a druga dąży do zatracenia, lekceważąc, umniejszając i manipulując prawdziwymi konsekwencjami swoich działań.

Człowiek uzależniony zatraca zdolność do sprawowania nad sobą realnej troski i opieki, naraża siebie na najgorsze konsekwencje, z utratą życia włącznie. Zapewnienie sobie bezpieczeństwa stanowi fundamentalny krok na drodze zdrowienia, nie tylko z uzależnienia, ale także w ogóle, w życiu, różnych rolach, jakie pełnimy – ojca, matki, partnera, syna, córki, pracownika, szefa, pzyjaciela itd. Zdecydowana większość ludzi chce wypełniać te role, tak, aby odczuwać zadowolenie i spełnienie.

Program terapii oparty jest głównie na nurcie poznawczo-behawioralnym, który jest jednak uzupełniany o inne kierunki rozumienia pacjenta oraz jego problemów. Zapewnia to elastyczne podejście do każdego z uczestników grupy. Zajęcia przewidują zarówno przekazanie pewnego zakresu potrzebnej wiedzy na temat uzależnienia, jak i uczenie sie przez uczestników nowych strategii radzenia sobie w życiu, nabywanie nowych kompetencji psychologicznych i nowych umiejętności.

Grupa jest otwarta, co oznacza, że na każdych zajęciach może dołączyć nowa osoba, aż do wyczerpania limitu liczebności grupy (12 osób).

Spotkania odbywają się będą w każdą niedzielę od godz. 19.00 do 21.00.

Przewidywany czas pracy grupy, to 12 miesięcy

Opłata za uczestnictwo w grupie jest w formie stałego abonamentu w wysokoci 500 zł miesięcznie, płatnego za miesiąc z góry. W ciągu roku uczestnik może mieć (łącznie) jeden miesiąc gdy nie uczestniczy w terapii i nie płaci za ten miesiąc.

Świadomych swojego uzależnienia (np. alkohol, narkotyki, dopalacze, leki bądź zachowań – hazard, internet, praca, zakupy, sex itp.) i gotowych do wprowadzania zmian.

Mających za sobą wcześniejszy kontakt z terapią uzależnień i które są zmotywowane do dalszego leczenia:

a. osoby, które zakończyły lub przerwały leczenie w ośrodkach stacjonarnych leczenia uzależnień,

b. są po oddziałach dziennych lub ukończonej grupie motywacyjnej w ośrodkach NFZ (terapia ambulatoryjna, niestacjonarna),

c. mających doświadczenie w pracy terapeutycznej (terapia indywidualna) w prywatnych gabinetach,

To także grupa dla osób, które mają problem z zachowaniem abstynencji i po swoich wcześniejszych terapiach doświadczają nawrotów choroby.

Na grupie odnajdą się też osoby o dłuższej abstynencji, ale mające problemy w stosowaniu zasad koniecznych do utrzymania trzeźwości.

Dla wszystkich tych, którzy swoją terapię ukończyli wiele lat temu i teraz chcieliby odświeżyć swoją wiedzę, dowiedzieć się o zmianach jakie zachodzą w programach i systemach leczenia.

Celem grupy jest m.in.:

  1. rozpoznawanie i rozbrajanie systemu iluzji i zaprzeczeń.
  2. rozpoznawanie i rozbrajanie mechanizmu nałogowego regulowania uczuć,
  3. rozpoznawanie i rozbrajanie systemu rozproszonego „Ja”
  4. rozpoznanie własnych wartości, zdolności, dążeń, które są w pełni akceptowane i sprzyjają osiąganiu wytyczonych celów,
  5. zwiększenie umiejętności dostrzegania własnych problemów,
  6. ułatwianie rozpoznawania sygnałów zagrażających trzeźwości,
  7. ugruntowanie wiedzy i umiejętności zasad ważnych w utrzymywaniu abstynencji,
  8. zdobycie wiedzy na temat nawrotów,
  9. zdobycie wiedzy na temat możliwości zapobiegania nawrotom,
  10. zdobyce wiedzy czym są uczucia i jak sobie z nimi radzić,
  11. praca nad asertywnością i jej znaczenie w życiu osoby uzależnionej
  12. zmiana dotychczasowego stylu życia, bez alkoholu,

Spotkania odbywają się będą w każdy poniedziałek od godz. 19.00 do 21.00.

Przewidywany czas pracy grupy, to 12 miesięcy

Opłata za uczestnictwo w grupie jest w formie stałego abonamentu w wysokości 500 zł miesięcznie, płatnego za miesiąc z góry. W ciągu roku uczestnik może mieć (łącznie) jeden miesiąc gdy nie uczestniczy w terapii i nie płaci za ten miesiąc.

Grupa dla osób współuzależnionych:

  • na początku swojej terapeutycznej drogi, które nie miały dotąd kontaktu z terapią, lub miały go w sposób ograniczony,
  • świadomym swojego współuzależnienia,
  • mającym wątpliwości czy są współuzależnione, ale zaniepokojone zmianami w swoim życiu i chcącym bezpiecznie przyjrzeć się temu,
  • mającym utrudniony dostęp do terapii – matki samotnie wychowujące dzieci, osoby niepełnosprawne, chore, pracujące poza miejscem zamieszkania (marynarze, kierowcy, pracujący często w delegacjach), mieszkający za granicą lub w małych miejscowościach,
  • doświadczającym blokującego wstydu i skrępowania przed pójściem do Poradni w swojej
    miejscowości. W formie on-line łatwiej rozpocząć terapię.
  • Doświadczającym przemocy ze strony uzależnionej, bliskiej osoby (fizycznej,
    psychicznej bądź materialnej).

Uzależnienie (od alkoholu, narkotyków, hazardu, seksu itd.) wywiera wpływ na życie nie tylko chorego, ale także jego najbliższych. Życie osoby uzależnionej kręci się wokół nałogowego zachowania, a życie osoby współuzależnionej kręci się wokół osoby uzależnionej, co w konsekwencji doprowadza do zapominania o własnych potrzebach.

Współuzależnienie to utrwalony schemat postępowania w trudnej, niszczącej i długotrwałej sytuacji związanej z patologicznymi zachowaniami osoby bliskiej.

Osoby współuzależnione próbują wprowadzić zmiany zmierzające, ich zdaniem, do poprawy sytuacji, jednak niejednokrotnie to co robią, pogorsza ją i w dodatku utrwala. Postawa osób współuzależnionych zazwyczaj nie pomaga rozwiązać problemu uzależnienia w rodzinie, a wręcz przeciwnie, niejednokrotnie podtrzymuje nieefektywne schematy zachowań.

Trzeba zaznaczyć, że współuzależnienie jest nieświadomym procesem przystosowywania się do życia z osobą uzależnioną, powodującym postępujące uwikłanie.

Często zdarza się tak, że żyjąc z osobą uzależnioną bliscy przyzwyczajają się do życia w lęku, strachu, niepewności i bezsilności, co w konsekwencji prowadzi do choroby całego systemu.

Jeśli:

  • Twoje życie skupia się głównie wokół nałogu Twojego bliskiego.
  • Starasz się kontrolować nałóg osoby Ci bliskiej (alkohol, narkotyki, hazard, seks).
  • Przeżywasz huśtawki emocjonalne, doświadczasz chaosu uczuciowego, poczucie winy i wstydu, to emocje, które często Ci towarzyszą.
  • Często obarczasz się odpowiedzialnością za zachowanie innych.
  • Czujesz zależność emocjonalną od bliskiej osoby, która jest uzależniona.
  • Tłumisz swoje uczucia, myśli lub wręcz przeciwnie wybuchasz złością w najmniej oczekiwanym momencie.
  • Przeżywasz trudność w wytyczaniu granic między sobą, a innymi ludźmi.
  • Często doświadczasz trudności we właściwym adresowaniu swoich potrzeb i pragnień.
  • Odczuwasz stany depresyjne, apatie, niechęć, brak radości w życiu.
  • Masz problemy ze snem.
  • Pojawiły się u Ciebie dolegliwości psychosomatyczne tj. ból głowy, brzucha, zaburzenia odżywienia (brak apetytu lub zajadanie stresu).

To ta grupa jest dla Ciebie!

Dla osób, które pozostają w związkach z osobami uzależnionymi, ale chciałyby poprawić jakość swojego życia. Dla wszystkich osób, które czują potrzebę zmiany swojej sytuacji życiowej, chcą wyjść z uwikłania w pomoc osobie uzależnionej.

Z pracy z osobami współuzależnionymi wiemy, jak ważną rolę w zdrowieniu pełnią inni ludzie, którzy mają podobne doświadczenia, borykają się z podobnymi problemami. Innymi słowy, jaką moc ma udział w grupie terapeutycznej.

Co możesz zyskać dzięki grupowej terapii współuzależnienia?

  • Rzetelną wiedzę na temat uzależnienia i mechanizmów prowadzących do uzależnienia i współuzależnienia.
  • Zrozumiesz dlaczego ciągle powielasz błędne zachowania oraz nauczysz się jak możesz je przerwać.
  • Zaczniesz bardziej ufać sobie, staniesz się bardziej pewna/pewny siebie, nauczysz się rozpoznawać swoje potrzeby i podążać za nimi.
  • Nauczysz się wyrażania swoich myśli i uczuć.
  • Zdobędziesz narzędzia do określenia swoich granic i ich asertywnego przestrzegania.
  • Co istotne, możesz rozpocząć terapię niezależnie od tego, czy uzależniony partner zdecydował się na odwyk i terapię uzależnienia.

Grupa jest otwarta, co oznacza, że na każdych zajęciach może dołączyć nowa osoba, aż do wyczerpania limitu liczebności grupy (12 osób).

Spotkania odbywają się będą w każdą środę od godz. 19.00 do 21.00.

Przewidywany czas pracy grupy, to 12 miesięcy

Opłata za uczestnictwo w grupie jest w formie stałego abonamentu w wysokości 500 zł miesięcznie, płatnego za miesiąc z góry. W ciągu roku uczestnik może mieć (łącznie) jeden miesiąc gdy nie uczestniczy w terapii i nie płaci za ten miesiąc.

Tel. 603 768 923